Aktualności

81 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września 1939 roku o godzinie 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień w kierunku Westerplatte. Pięć minut wcześniej niemieckie lotnictwo zbombardowało Wieluń.

Tak rozpoczęła się #IIwojnaświatowa, wywołana przez hitlerowskie Niemcy. Polska była jej pierwszą ofiarą. Dla naszego kraju rozpoczął się blisko sześcioletni koszmar, podczas którego życie straciło ponad 6 milionów naszych obywateli, z czego połowę z nich stanowili Polacy narodowości żydowskiej. Polska, okupowana przez dwa reżimy totalitarne (16 dni później na wschodnie tereny Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona), przez następne dziesięciolecia podnosiła się z ran, odbudowywała zrujnowane miasta i wsie.

To jednak także czas bezprzykładnego bohaterstwa – w krajowej partyzantce i na wszystkich frontach wojny. Polacy jako jeden z nielicznych narodów podbitych przez III Rzeszę nie powołali nigdy rządu kolaboracyjnego.

akun pro thailand